Falaka

Falaka, yüzyıllar boyunca dünyanın birçok bölgesine yayılmış bir işkence yöntemidir. Genellikle Antik Roma'da yaygın olan bir askeri ceza olarak bildirilir, ancak bunun nedeni, doğası çok farklı olan fustuarium ile karıştırılmasına yol açan belirsiz bir çeviridir.
Falaka, cezaya çarptırılan kişinin çıplak ayak tabanına genel olarak tahtadan kamçı, değnek veya sopa ile vurmaktan ibarettir. Bu ayak kırbaçlama şekli, yukarıda bahsedilen falaka (diğer dillerde falanga veya falaqa olur), İspanyol bastinado (ve onun Almanca varyantı bastonade) ile başlayan çeşitli isimlerle bilinir ve aslında bu uygulamadan başka bir şey değildir. ayak tabanları gibi vücudun belirli bir bölgesine çeşitli türde aletlerle çok eski zamanlardan beri dünya çapında yaygın bir işkence.
 
bastinado piedi femminili
kadin, ayak (credit: Julian Von Bredow/Wikicommons)
 
Ayak tabanları aslında vücudun çok hassas, sinir uçları bakımından zengin bir bölgesidir ve bu bedensel ceza, esas olarak deriye ve kas dokusuna zarar vererek, cezaya maruz kalanlar için yürümeyi ve ayakta durmayı genellikle acı verici hale getirir. Falakanın bir başka özelliği de, özellikle agresif bir şekilde uygulanmadığı takdirde nadiren görünür izler bırakmasıdır. Özellikle metal çubuklar gibi sert aletlerle özellikle sert bir işkence uygulaması kas-iskelet sisteminde kalıcı hasar bırakabilir, ancak göreceğimiz gibi genellikle daha hafif biçimlerde kullanılmıştır. Buna ek olarak, birçok durumda bu bedensel cezaya zihinsel bir faktör eklendi, çünkü bu cezaya maruz kalanların çıplak ayakla ayakta durmaya zorlanmaları gerçeği, birçok durumda tipik köle ve kölelerde olduğu gibi aşağılayıcı veya aşağılayıcı olarak kabul edildi, tanrılar, mahkumlar.
Bu bedensel cezanın kökenleri çok eskidir: olası tanıklıklarından bazıları İncil'de bulunabilir (özellikle Atasözleri, Levililer ve Tesniye kitaplarında), bu uygulamanın zaman içinde çok uzak kökenlere sahip olduğunu düşündürür.
Bazı tanıklıklar, Eski Mısır'da kullanılan bu cezadan da bahsederken, Antik Roma'da kullanıldığına dair hatalı kanıtlar bulunur. Daha önce söylendiği gibi, aslında Polybius'un Öyküleri'nin Yunanca metninden yapılan bir çeviri, işkence uygulamak için "sopa" kullanımına atıfta bulunarak fustuarium'un çok farklı cezasına "bastinado" olarak işaret eder. Fustuarium, aslında, mahkumların vücudunun her yerinde birkaç kişi tarafından dövülmesinden (çoğunlukla ölüme kadar) oluşuyordu ve özellikle orduda uygulanıyordu.
 
Egitto bastinado
Eski Mısırlılar, bir adamı bastinado cezasına çarptırır
 
Bununla birlikte, Antik Roma'da, kölelere verilen ev içi bedensel cezalar, genellikle çubuklara benzeyen, kamçı ve sopalarla çok yaygındı ve özellikle kölelerin genellikle çıplak ayak olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, çeşitli insanlar için ceza olarak onlara ne kadar makul olduğunu hayal etmeliyiz. nedenler, belirli tanıklıkların yokluğunda bile.
İlerleyen yüzyıllarda bastinado işkencesi ağırlıklı olarak Uzak Doğu ve Orta Doğu'da yaygınlaştı ve özellikle disiplin cezalandırıcı bir uygulama olarak kullanıldı. Genellikle kurban yere yatırılır ve ayakları daha yüksek bir yüksekliğe yerleştirilmiş yatay bir çubuğa bağlanırdı.
 
Mappa Bendery 1713
1713 tarihli Bendery haritası, bir adamı bastinado ile cezalandırmaya niyetli Türk askerlerinin bazı resimlerini gösteriyor.
 
Orta Çağ ve sonraki yüzyıllar arasında Arap dünyası ve Avrupa'yı ilgilendiren (aynı zamanda savaş niteliğindeki) temaslar, bu bedensel cezanın daha fazla bilinmesine ve yayılmasına yol açtı ve bu nedenle Ratto dal Seraglio ve Wolfgang Amadeus Mozart'ın Sihirli Flüt'ünde.
Daha yakın zamanlarda, falaka, dünyanın birçok ülkesinde bir tür bedensel ceza olarak şiddetli baskılarda kullanıldı ve bugün bile, ne yazık ki, insan haklarına saygının olmadığı ülkelerde yaygın bir bedensel cezadır.
Buna paralel olarak geçmişin birçok işkencesinde olduğu gibi (tabii ki sağlıklı, güvenli ve rızaya dayalı bir şekilde) erotik bir BDSM pratiği olarak kullanılmaktadır.

Nessun commento:

Posta un commento

Info sulla Privacy