Roma neden "Ebedi Şehir" olarak adlandırılıyor?Tüm dünyada, şehrimiz Roma, kendi adıyla anılmadığında "Ebedi Şehir" olarak anılır. Bu nasıl olur? Gidip Roma'ya neden Ebedi Şehir dendiğini öğrenelim.

Roma'nın bu alternatif adı çok uzun bir süredir ortalıkta dolaşıyor ve ortak dile o kadar çok giriyor ki, bu ismin nedenini ve kökenini birçoklarının gözünde neredeyse ikincil hale getiriyor. Ayrıca, Rönesans'ta olduğu gibi Antik Çağ'da da İmparatorlar ve Papalar ile birlikte, Sanat ya da Politika için kuruluşundan günümüze kadar her zaman başrolde olan bir şehir için, her zaman bir başkahraman olduğu için, bu şehir için mükemmel bir takma addır. şehrin tarihi.Çoğu zaman, Roma'ya neden Ebedi Şehir dendiğini bilmek isteyenler, yanlışlıkla Marguerite Yourcenar'ın eseri Hadrian Anıları'ndan bir pasaj düşünebilirler. Fransız yazarın, İmparator Hadrian'ın İmparatorluğu yönettiği Antik Roma dönemini takip ettiği ve belirli bir noktada şu cümlenin telaffuz edildiği uzun bir mektubunu hayal ettiği bu çalışmada:

"Başka Roma gelecek ve yüzlerini hayal bile edemiyorum; ama onun şekillenmesine yardım etmiş olacağım... Roma yaşayacak, Roma ancak insanların son şehriyle birlikte yok olacak".

Bu cümle, ne kadar anlamlı ve Roma'nın sonsuzluğuna el atsa da, Roma'nın neden Ebedi Şehir olarak adlandırıldığını açıklayan sebep değil. Yourcenar romanı aslında, Roma için Ebedi Şehir tanımının yüzyıllar boyunca kullanıldığı 1951 yılına kadar uzanır.

Lawrence Alma-Tadema'nın 1866 tarihli bir tablosunda şair Tibullus


Ama öyleyse, neden Roma'ya Ebedi Şehir deniyor?

Roma'dan bu terimlerle bahseden ilk yazar Yourcenar'dan yüzyıllar önce yaşamıştır. O, MÖ 54-19 yılları arasında yaşamış ağıtlı bir Latin şair olan Albio Tibullo'dur. II. Mersiyeler Kitabında, V'de şair şu satırları yazar:

"Romulus Aeternae nondum formaverat Urbis moenia", Türkçe'ye "Romulus Ebedi Şehir'in surlarını henüz inşa etmemişti" şeklinde çevrilebilir.

Bu, şu anda Roma'nın Ebedi Şehir olarak tanımlanan en eski ifadesidir ve bu nedenle, Roma'ya neden Ebedi Şehir dendiğini bilmek istiyorsak muhtemelen aradığımız ifade budur.

Read this article in English
Lesen Sie diesen Artikel auf Deutsch

Nessun commento:

Posta un commento

Info sulla Privacy