Roma'ya neden "Caput Mundi" deniyor?"Roma Caput Mundi" birçok kez duyduğumuz ve kelimenin tam anlamıyla "Roma dünyanın başkenti" anlamına gelen bir deyimdir. Ama neden Roma'ya Caput Mundi deniyor?

MÖ 753'te kurulan Roma, topraklarının yıllar içinde genişlediğini, yeryüzünde var olan en büyük imparatorluklardan birini yarattığını ve şüphesiz tarihin en önemli ve etkili şehirlerinden biri haline geldiğini gördü. Roma'ya neden Caput Mundi dendiğini bilmek istiyorsak, bu öncül bir zorunluluktur.

Roma'nın bu isme sahip olmasının nedeni tam da yüzyıllar boyunca ulaşabildiği bu inanılmaz etkidir. Ama bunu tam olarak kim söyledi ki, bu cümle yüzyıllar boyunca oyulabilsin?

Bu terimi ilk kullanan, MS 61'de Pharsalia adlı şiirinde yazan Latin şair Marco Anneo Lucano'ydu:

"Ipsa, Caput Mundi, bellorum maxima merces, Roma capo facilis"

Bu şu anlama gelir:

"Roma'nın kendisi, dünyanın başkenti, savaşın en önemli avı, boyun eğdirmesi kolay.

Bununla birlikte, Roma Caput Mundi veya Roma Caput Orbis ifadesinin, anlamı Roma'nın dünyanın başkenti anlamına gelen başka bir versiyonu da var. Bu anlamda ilk bahseden, M.Ö. 14 yılında Lucan'dan önce Amores adlı eserinde yazmış olan şair Publio Ovidio Nasone'dir. Ovid'in metni şöyle:

"Tityrus et fruges Aeneiaque arma legentur, Roma zaferanti dum caput yörünge erit"

Bu cümle şu şekilde tercüme edilebilir: "Titiro ve Aeneas'ın hasadı ve silahları, Roma boyun eğdirilmiş dünyanın başkenti olana kadar okunacak".

Roma'ya neden Caput Mundi dendiğini bilmek istiyorsanız, cevap tam olarak imparatorluğunun büyüklüğünde ve şehrin yüzyıllar boyunca fethettiği etkide yatmaktadır. Bu nedenle söz, Roma'nın büyüklüğünü hatırlatmak isteyen liderler ve şahsiyetler tarafından birçok durumda örnek alınmıştır. Örneğin, İmparator Frederick Barbarossa'nın mühründe "Roma Caput Urbi regia orbis frenler rotondi" sloganı vardı.

Read the article in English

Nessun commento:

Posta un commento

Info sulla Privacy