מדוע רומא נקראת עיר הנצחבכל העולם, רומא, העיר שלנו, כשהיא לא נקראת בשמה שלה נקראת "העיר הנצחית". איך זה? בוא נלך ונגלה למה רומא נקראת עיר הנצח.

השם האלטרנטיבי הזה של רומא קיים כבר זמן רב מאוד, נכנס לשפה המשותפת במידה כזו שהופכת את הסיבה והמקור של השם הזה כמעט למשנית בעיני רבים. גם בגלל שעבור עיר שעם הקיסרים והאפיפיורים, בעת העתיקה כמו ברנסנס, לאמנות או לפוליטיקה, תמיד הייתה גיבורה מיום היווסדה ועד היום, זה כינוי שמתאים בצורה מושלמת להיסטוריה של העיר.לעתים קרובות, מי שרוצה לדעת מדוע רומא נקראת עיר הנצח עלול לחשוב בטעות על קטע מיצירתה של מרגריט יורצנאר, זיכרונותיו של אדריאנוס. בעבודה זו, שבה מדמיינת הסופרת הצרפתית איגרת ארוכה של הקיסר אדריאנוס, דרכה היא משחזרת את תקופת רומא העתיקה שבה הנהיג את האימפריה, שבה בשלב מסוים מבטאים את המשפט הזה:

"רומא אחרת תבוא, ואני לא יכול לדמיין את פניהם; אבל אני עזרתי לעצב אותם... רומא תחיה, רומא תגווע רק עם עיר האנשים האחרונה".

המשפט, ככל שיהיה מרמז ועד כמה שהוא מטיל את ידו על נצחיותה של רומא, אינו הסיבה שמסבירה מדוע רומא נקראת עיר הנצח. הרומן של Yourcenar, למעשה, מתוארך לשנת 1951, כאשר במשך מאות שנים הייתה בשימוש ההגדרה של עיר הנצח עבור רומא.

המשורר טיבולוס בציור משנת 1866 מאת לורנס אלמה-תדמה


אבל אז למה רומא נקראת עיר הנצח?

המחבר הראשון שדיבר על רומא במונחים אלה חי מאות שנים קודם לכן מ-Yourcenar. הוא אלביו טיבולו, משורר לטיני אלגי שחי בין 54 ל-19 לפני הספירה. בספר האלגיות השני שלו, ב-V כותב המשורר את השורות הבאות:

"Romulus Aeternae nondum formaverat Urbis moenia", מתורגם לעברית כ"רומולוס לא בנה עדיין את חומות עיר הנצח".

זוהי כיום העדות העתיקה ביותר של רומא המוגדרת כעיר הנצח, ולכן היא כנראה הביטוי שאנו מחפשים אם אנו רוצים לדעת מדוע רומא נקראת עיר הנצח.

Lesen Sie diesen Artikel auf Deutsch
Прочетете тази статия на български език

Nessun commento:

Posta un commento

Info sulla Privacy