Dlaczego Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem?Na całym świecie Rzym, nasze miasto, kiedy nie jest nazywane własnym imieniem, nazywany jest „Wiecznym Miastem”. Jak to się stało? Zobaczmy więc, dlaczego Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem.

Ta alternatywna nazwa Rzymu istnieje od bardzo dawna, wchodząc do wspólnego języka do tego stopnia, że ​​przyczyna i pochodzenie tej nazwy jest dla wielu niemal drugorzędne. Również dlatego, że dla miasta, które razem z cesarzami i papieżami, zarówno w starożytności, jak iw renesansie, w sztuce czy polityce, od powstania do dnia dzisiejszego było bohaterem, jest to przydomek, który idealnie pasuje do historia miasta.Często ci, którzy chcą wiedzieć, dlaczego Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem, mogą błędnie pomyśleć o fragmencie z pracy Marguerite Yourcenar, „Wspomnienia Hadriana”. W tej pracy, w której francuska pisarka wyobraża sobie długi list cesarza Hadriana, w którym odtworzyła okres starożytnego Rzymu, w którym przewodził cesarstwu, w którym w pewnym momencie wypowiadane jest zdanie:

"Nadejdą inny Rzym i nie mogę sobie wyobrazić ich twarzy; ale pomogę go uformować ... Rzym będzie żył, Rzym zginie tylko z ostatnim miastem ludzi".

To zdanie, jakkolwiek sugestywne i jak bardzo rzuca swoją rękę na wieczność Rzymu, nie jest powodem, który wyjaśnia, dlaczego Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem. W rzeczywistości powieść Yourcenar sięga roku 1951, kiedy definicja Wiecznego Miasta dla Rzymu była używana przez wieki.

Poeta Tibullus na obrazie Lawrence'a Alma-Tadema z 1866 roku

Ale w takim razie dlaczego Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem?

Pierwszy autor, który w ten sposób mówił o Rzymie, żył wiele wieków wcześniej niż Yourcenar. To Albio Tibullo, elegancki łaciński poeta żyjący między 54 a 19 rokiem pne. W swojej II Księdze elegii w V poeta pisze następujące wiersze:

"Romulus Aeternae nondum formaverat Urbis moenia", przekładalne na język polski jako „Ani Romulus nie zbudował jeszcze murów Wiecznego Miasta”.

Jest to obecnie najstarsze świadectwo Rzymu określane jako Wieczne Miasto i dlatego prawdopodobnie jest to wyrażenie, którego szukamy, jeśli chcemy wiedzieć, dlaczego Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem.

Nessun commento:

Posta un commento

Info sulla Privacy